Ulga termomodernizacyjna 2021 na fotowoltaikę. Otrzymaj do 16 960 zł zwrotu kosztów.  Sprawdź, czy się kwalifikujesz!

Od zeszłego roku możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczysz od dochodu wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w domach jednorodzinnych. Można odliczyć nawet 32% wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych lub urządzeń, a także na usługi powiązane z wykonaniem projektu fotowoltaicznego. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej!

Dla kogo ulga termomodernizacyjna 2021 na fotowoltaikę? Kto skorzysta z odliczeń?

W 2021 z ulgi termomodernizacyjnej na instalację fotowoltaiczną mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy inwestują w termomodernizację, a także, którzy są podatnikami:

  • PIT-36
  • PIT-37
  • PIT-36L (podatek liniowy)
  • PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych)

Odliczenia dokonuje tylko ta osoba, która poniosła wskazane w audycie wydatki. Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, że montaż fotowoltaiki na budynku zostanie zakończony w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 Co kryje się pod pojęciem jednorodzinnych budynków mieszkalnych?

Poprzez pojęcie „jednorodzinnych budynków mieszkalnych” rozumie się: budynki wolnostojące lub budynki w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, które powstały w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i które stanowią autonomiczną całość. W tych budynkach może być możliwe wydzielenie maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych albo jednego mieszkalnego i jednego lokalu użytkowego. Lokal użytkowy powinien zajmować max. do 30% powierzchni całkowitej budynku.

Kto nie skorzysta z odliczenia ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę nie skorzystają:

  • Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, np. blokach, kamienicach itp.
  • Właściciele lokali przemysłowych i komercyjnych w budynkach wielorodzinnych
  • Właściciele budynków mieszkalnych, które w większości wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej.

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi inwestycyjnej można odliczyć zakup ogniw fotowoltaicznych, jak i całego osprzętu, a także koszt wykonania projektu instalacji fotowoltaicznej oraz koszt wszystkich innych usług związanych z montażem fotowoltaiki.

WAŻNE!
Zakupy, które chcesz odliczyć, realizuj tylko u przedsiębiorców rozliczających podatek VAT i wystawiających faktury, np. w Sunday Polska. Jesteśmy zarejestrowani jako firma VAT czynna.
Żeby otrzymać zwrot kosztów poniesionych na fotowoltaikę w ramach ulgi inwestycyjnej NIE MUSISZ wykonywać audytu energetycznego. Jedyne co jest potrzebne do rozliczenia to wystawiona faktura przez dostawcę i wykonawcę systemu fotowoltaicznego.

Ile możesz zyskać na uldze termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi inwestycyjnej możesz odliczyć do 53 tys. zł poniesionych wydatków na instalację fotowoltaiczną, przez okres 6 lat. Tak jak już pisaliśmy, z ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek w skali 18% i 32%; opłacający 19% stawki podatku liniowego lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Tyle mogą zyskać Klienci:

  • opłacający podatek wg pierwszego progu podatkowego: 18% x 53 000 zł = 9 540 zł
  • opłacający podatek wg drugiego progu podatkowego: 32% x 53 000 zł = 16 960 zł

To znaczy, że w zależności od grupy podatkowej, możesz zyskać nawet 16 960 zł!

Oto jeszcze jeden przykład, który pokaże Ci ile wyniesie Cię inwestycja w fotowoltaikę po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji z programu „Mój Prąd”.

 

Jak dokonać odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjne 2021?

Ulgę wykazać należy w załączniku PIT/O oraz w deklaracji podatkowej – poprzez wskazanie sumy odliczeń wykazanych w PIT/O. W przypadku, gdy dochody podatnika za dany rok były niższe od kwoty ulgi – wykazać należy ulgę wyłącznie do wartości dochodu. Pozostałą wartość wydatków należy przenieść na lata kolejne.