Zapotrzebowanie na prąd przeciętnego domu jednorodzinnego w Polsce

Jeśli chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, powinieneś zadać sobie pytanie: „Jakie jest moje zapotrzebowanie na prąd?” Badania pokazują, że przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zużywa ok.  4200 kWh energii elektrycznej rocznie. Budynek o takim rocznym zużyciu potrzebuje instalacji o mocy ok 5,04 kWp (przy założeniu, że moduły będą montowane na południe, na dachu o kącie nachylenia 40 stopni). Każde gospodarstwo domowe należy jednak traktować indywidualnie. Poziom zapotrzebowania zależy w dużej mierze od ilości posiadanych urządzeń elektrycznych. Największym chwilowym poborem prądu charakteryzują się m.in. ogrzewacz wody, kuchenka elektryczna, komputer, grzejnik ścienny, ogrzewanie podłogowe oraz zestaw kina domowego. Na szczęście, te urządzenia nie pracują w domu cały czas – tylko o określonych porach i dniach tygodnia.

 

Jak obliczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym? Skorzystaj ze wzoru!

Jeżeli chcesz samodzielnie obliczyć zużycie prądu w Twoim domu, zacznij od przestudiowania tabliczek znamionowych na urządzeniach elektrycznych. Znajdziesz na nich informacje o mocy, której potrzebują do prawidłowego działania. Następnie, skorzystaj z prostego wzoru:

Zużycie prądu = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)
Na podstawie:
moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)

Otrzymany wynik będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na prąd dla danego urządzenia. Gdy już zsumujesz wartości zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych sprzętów, otrzymasz wynik odpowiadający zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla Twojego domu w skali roku.