Obecnie w Polsce trwa boom na fotowoltaikę! Duże zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi sprawiło, że obok rzetelnych informacji pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji o tej technologii. Pomożemy Ci upewnić się, czy to, co wiesz, jest zgodne z prawdą. Przedstawiamy często powtarzane fakty i mity na temat fotowoltaiki.

LISTA FAKTÓW DOTYCZĄCYCH FOTOWOLTAIKI

Znalezienie rzetelnych informacji na temat fotowoltaiki nie jest łatwe. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę faktów dotyczących fotowoltaiki. Oto zbiór informacji, o których prawdziwość nie musisz się martwić.

FAKT: POZYSKANĄ NADWYŻKĘ PRĄDU MOŻNA MAGAZYNOWAĆ W SIECI

Prawda! Każdą nadwyżkę prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne możesz magazynować w sieci. Osoby indywidualne mają możliwość przechowywania w sieci elektrycznej Zakładu Energetycznego nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację PV. Następnie, mogą pobierać je ponownie przez okres całego roku od wyprodukowania. Zakład Energetyczny w zamian pobierze część energii, która zostanie wprowadzona do sieci. Dzięki nowelizacji ustawy OZE, która rozszerzyła definicję „prosumenta”, również przedsiębiorcy mogą magazynować energię.

FAKT: DOMOWA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA MOŻE POKRYĆ DO 100% ZAPOTRZEBOWANIA NA PRĄD

To także prawda! Ważne jest jednak, aby montaż instalacji fotowoltaicznej zlecić profesjonalnej firmie, która przed wejściem na dach, wykona rzetelny audyt fotowoltaiczny. W ramach takiego audytu nasi eksperci ocenią zapotrzebowanie na prąd i dopasują odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu zamontowana instalacja fotowoltaiczna powinna pokryć 100% zapotrzebowania na prąd.

FAKT: PANELE FOTOWOLTAICZNE NIE WYTWARZAJĄ ENERGII W NOCY

To prawda, jednak nie oznacza to, że po zmroku nie będziesz mógł obejrzeć telewizji lub zrobić sobie gorącej herbaty. Urządzenia RTV/AGD będą zasilane energią pochodzącą z nadwyżek wypracowanych przez instalację w ciągu dnia. Jak już wspomnieliśmy, każda nadwyżka wytworzonej energii może zostać zmagazynowana w sieci Jeśli masz pytania dotyczące tego tematu, nie wahaj się – zadzwoń do nas lub napisz. Nasi eksperci udzielą Ci wyczerpującej odpowiedzi.

 


LISTA MITÓW DOTYCZĄCYCH FOTOWOLTAIKI

Obok faktów dotyczących instalacji fotowoltaicznych, w sieci krąży o nich wiele nieprawdziwych informacji. Oto lista mitów dotyczących fotowoltaiki.

MIT: W POLSCE BRAKUJE SŁOŃCA 

Jeden z często powtarzanych mitów dotyczących fotowoltaiki głosi, że inwestycje w fotowoltaikę w Polsce nie opłacają się ze względu na niskie nasłonecznienie. Jest to nieprawda! Nasłonecznienie w Polsce jest porównywalne do nasłonecznienia w Niemczech. One z kolei są liderem pod względem tempa przyrostu mocy z fotowoltaiki. Co więcej, lepszemu działaniu paneli w Polsce sprzyja fakt, że nie występują u nas bardzo wysokie temperatury. Wbrew powszechnej opinii na ten temat, fotowoltaika działa lepiej przy niskich temperaturach i jednoczesnym wysokim stopniu nasłonecznienia.

MIT: PANELE FOTOWOLTAICZNE SĄ DROGIE

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z poniesieniem jednorazowego – stosunkowo dużego kosztu. Nie można jednak zapominać o tym, że koszty inwestycji w fotowoltaikę są obecnie najniższe w historii – nawet o 80% niższe w porównaniu z 2008. Dzięki temu inwestycja w fotowoltaikę jest w zasięgu coraz większej liczby rodzin w Polsce. Odzwierciedla to coraz szybsze tempo wzrostu przyrostu mocy z fotowoltaiki. Co więcej, osoby zainteresowane instalacją paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg i dotacji, takich jak: Mój Prąd, Ulga termomodernizacyjna lub Czyste Powietrze.

MIT: INWESTYCJA W PANELE FOTOWOLTAICZNE JEST NIEOPŁACALNA

Kolejny z mitów głosi, że inwestycja w panele fotowoltaiczne nigdy się nie zwróci, w związku z czym nie opłaca się jej zamontować we własnym gospodarstwie. To nieprawda! Dzięki dostępnym ulgom i dotacjom fotowoltaika zwróci się w ciągu 5-6 lat. Co więcej, przy nieustannym wzroście cen za prąd w Polsce, okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę będzie się ciągle zmniejszał.

MIT: PANELE FOTOWOLTAICZNE SZYBKO SIĘ NISZCZĄ

Instalacja fotowoltaiczna wymaga stałej konserwacji, bo szybko się niszczy – tak brzmi jeden z bardziej rozpowszechnionych mitów na jej temat. W rzeczywistości, w celu zapewnienia panelom prawidłowego funkcjonowania wystarczy umyć je raz w roku. Należy przy tym pamiętać, że sam deszcz skutecznie przemywa je z osadu i kurzu. Z kolei, w przypadku opadu śniegu, powinieneś zebrać go z powierzchni paneli.

MIT: PANELE SZYBKO TRACĄ WYDAJNOŚĆ

Gdyby to była prawda, producenci paneli fotowoltaicznych nie udzieliliby tak długiej gwarancji na panele fotowoltaiczne. Długość gwarancji na fotowoltaikę w EKO INVEST sięga nawet 25 lat. Po tym czasie, panele fotowoltaiczne nie przestają pracować. Producenci gwarantują, że po 25 latach wydajność paneli będzie wynosiła minimum 80%.

MIT: FOTOWOLTAIKA SZKODZI ZDROWIU

Instalacja fotowoltaiczna nie ma żadnego wpływu na ludzki organizm. Potwierdzają to specjalistyczne badania. Szkodzi natomiast tradycyjny sposób wytwarzania energii z paliw kopalnianych. Naukowcy przyznają, że to właśnie produkcja prądu z węgla brunatnego, kamiennego i drewna prowadzi do największych zagrożeń dla zdrowia człowieka. 

Instalacja fotowoltaiczna:

  • jest bezemisyjna. Nie emituje zanieczyszczeń
  • jest cicha. Nie generuje wysokich dźwięków i uciążliwego hałasu
  • nie wydziela szkodliwego dla ludzi promieniowania

MIT: FOTOWOLTAIKA TO WYMYSŁ EKOLOGÓW

Instalacja fotowoltaiczna jest neutralna dla środowiska naturalnego. Nie generuje szkodliwego dwutlenku węgla, spalin czy promieniowania, tak jak robi to wytwarzanie prądu z konwencjonalnych źródeł. Jednak same panele nie stanowią jedynie “wymysłu ekologów”. Są przede wszystkim rozwiązaniem uzasadnionym ekonomicznie. 

MIT: ZAŁOŻENIE FOTOWOLTAIKI WYMAGA WIELU POZWOLEŃ

Kolejny mit mówi o tym, że do podłączenia instalacji fotowoltaicznej wymagane jest uzyskanie wielu pozwoleń. Nie jest to prawda, w stosunku do instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych dla domów jednorodzinnych. Zgodnie z prawem budowlanym, montaż instalacji o mocy do 50 kW nie wymaga żadnego specjalnego upoważnienia. Należy przy tym pamiętać, że przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie przekracza mocy 7 kW. Po zamontowaniu instalacji wystarczy zgłosić inwestycję do odpowiedniego zakładu energetycznego, wnosząc wniosek oraz kartę materiałową paneli fotowoltaicznych wraz z pełną specyfikacją falownika. Pomożemy przygotować Ci wszystkie formalności.

MIT: INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA WYMAGA ZMIAN W KONSTRUKCJI DACHU

Co do zasady, montaż fotowoltaiki nie wymaga wzmocnienia dachu. Aktualnie, dachy budowane są tak, aby wytrzymywały dużo większe obciążenia niż instalacja fotowoltaiczna. W przypadku starych dachów może się jednak zdarzyć, że będzie konieczna wymiana pokrycia.